Bilgisayarda Karşılaşılan Hatalar ve bilgiler

BİLGİSAYAR ,CEP TELEFONUNDA V.S KARŞILAŞTIĞIM HATALAR ve GEREKLİ GÖRDÜĞÜM BİLGİLER Not:Karşılaştığım hataları,internnetten yaptığım araştırmalar sonucu veya bizzat bularak bir arada topladım. Derlediğim bu bilgileri ,birilerinin de işine yarar düşüncesiyle sonradan paylaşmaya karar verdim. Şayet işinize yararsa,otizmli Kemal Koray'ın babası çok değerli merhum Oğuz beye ve otizmli Enes'in annesi çok değerli merhume Fatma hanıma ,lütfen Allah'tan rahmet dileyiniz. Kemal Koray'ın annesi H.G

1)Bilgisayarda Görünmeyen Dosyaları Görünür Yapmak ( Garanti Çözüm )  Virüs içerip içermediğini bilmediğiniz bir USB kullandınız veya USB’nizi bir bilgisayara taktınız. Ardından USB’nizi bir antivirüs ile taradınız. Virüsler silindi ama bir de baktınız dosyalarınız ortada yok! Son yıllarda çok karşılaşılan bir durumdur bu. Önceden avmo adındaki virüsün dosyaları gizli yaparak neden olduğu sorun iyi bir antivirüs ile zararlı yazılımların silinmesinin ardından düzeliyordu. Bu işi de en iyi combofix adı verilen küçük boyutlu ama yararı büyük zararlı yazılım silme programı yapar. Ama günümüzde bu virüs gelişti. Artık Almana, tanatos… gibi türevleri çıktı. Artık virüs taraması yapıp, combofix kullanmak bu virüsten tamamen kurtulmaya yetmiyor. Şimdi size virüsten kurtulmanın kesin yolunu anlatacağım:  Öncelikle virüsün silindiğinden emin oluyoruz bunun için öncelikle combofixi indirin ve çalıştırın. Combofix çalışırken bilgisayarda başka bir işlem yapmayın. İşlemin bitmesi 5 – 10 dakika sürebilir. Ardından iyi bir antivirüs ( avast veya avirayı öneririm; hem hızlı hem de ücretsiz güncellenebiliyorlar. – avira; avasta göre daha hızlıdır, belirteyim) ile bilgisayarınızı taratın. Buraya kadarki işlemlerden sonra bilgisayar ve USB’niz virüsten arınmış olacaktır. Ama dosyalarınız hala görünür değildir. Çünkü virüs bilgisayarın sistem ayarını değiştiriyor ve normal dosyalarınız sistem dosyası olarak görünüyor. Bu nedenle yapmanız gereken Bilgisayarınızın;  Combofix ve Güncel Antivirüs taramasını yaptıktan sonra; 1. Klasör ve Arama Seçeneklerinden --> Görünüm --> Gizli dosyaları gösteri seçiyoruz ve Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle’nin önündeki tiki kaldırıyoruz. 2. Bu işlemlerden sonra görünmeyen dosyalarımıza baktığımızda soluk olarak görebiliriz. Sırada Dosyaların sistem ayarını değiştirmek kaldı. 3. Bu amaçla da; ac.exe dosyasını indirip kuruyoruz. Çok küçük bir dosyadır ve hemen kurulur. 4. Son olarak ise gizli görünen dosyalarımızı seçip, üzerlerinde sağa tıklayıp öznitelikleri değiştir seçeneğinden gizli ve sistem seçeneklerinin tikini kaldırıyoruz.  Geçmiş olsun :) işte tertemiz bir USB ve bilgisayar. Sorununuzu çözdükten sonra gizli dosyaları gizle diyerek görünen işletim sistemi ayar dosyalarını tekrar gizlemeniz iyi olur. Yazan: Ümit SERT

2)Bilgisayarı açar açmaz gelmesini istediğiniz program için: Başlat>Tüm Programlar>Başlangıç klasörüne sağ tıkla aç ve başlangıçta açılmasını istediğin programların kısayollarını bu klasörün içine kopyala ve klasörü kapat ,artık PC'nin her açılışında o programlarda açılacaktır…

3)Format attıktan sonra açtığım web siteleri rengarenk görünüyordu,Nvidia GeForce driver 64 bit indirdim. (Ekran kartını güncelledim.)

4)TMP uzantılı dosyalardan artık tamamen kurtulma: Tmp uzantılı dosyalardan artık tamamen kurtulabilirsiniz. Bu iş için şimdi ayıracağınız 1 dk. sonrası için bir daha hiç uğraşamamanız demek... Aşağıda yazdığım komutu notepad'te yazarak uzantısını .bat olarak kaydeterseniz TMP uzantılı dosyalar bundan böyle size problem çıkartmayacaklardır. DELTREE/Y C:\WINDOWS\FF*.TMO\>NUL C:\WINDOWS\COMMAND\deltree/y c:\Windows\cookies\*.* C:\WINDOWS\COMMAND\deltree/y c:\Windows\tempor~1\*.* C:\WINDOWS\COMMAND\deltree/y c:\Windows\temp\*.*

5)System Volume Information hatası Birincisi System Volume Information ve Recycle.bin bir virüs değil. Bir çok yerde virüstür,virüslerin kol gezdiği bir alandır gibisinden yazılar yazılmış. Yani kullandığınız işletim sistemi bir şekilde bu klasörleri oluşturur. System Volume Information kullandığınız harddiske ait bilgeri içerir ve Recycle.bin ise aslında geri dönüşüm kutusudur ve buna iat bilgileri içerir. Ne yapsanız silinmez .Yani Unlocker alıp silin gene orda bir yerde durur. Bu nedenle silmeye çalışmanız beyhude. Yapacağınız işlem sadece gizlemektir. Bunun için hemen solda DÜZENLE yazan yeri bulun. Klasör ve Arama seçeneklerini klikleyin. (Klasör secenekleri,Görünüm -Korunan İşletim sistemi dosyaları gizle (tıkla);Gizli dosya klasor veya sürücüleri gösterme.)

6)Farklı kaydet masaüstüne kaydedilemiyorsa: Masaüstüne gel, Sık kullanılanlar,sağ tık;geçerli konumu sık kullanılanlara ekle..

7)Ses iconu giderse.. Windows görev yöneticisini başlat,(CTR,alt,del) işlemler,explorer exe sağ tık,işlem ağacını sonlandır Tarih yazan yere tıkla,bildirim simgelerini özelleştir.

8)Bilgisayarı Güvenli modda açma:(silinmeyen klasorler için) 1. Bilgisayarınızdan tüm disketleri, CD'leri ve DVD'leri çıkarıp, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Başlat düğmesini tıklatın, Kapat düğmesinin yanındaki oku tıklatın, ardından Yeniden Başlat'ı tıklatın. 2. Aşağıdakilerden birini yapın: Bilgisayarınızda tek bir işletim sistemi yüklüyse, bilgisayarınız yeniden başlatılırken F8 tuşuna tekrar tekrar basın. F8 tuşuna Windows logosu görüntülenmeden önce basmalısınız. Windows logosu görüntülenirse, Windows oturum açma isteminin görüntülenmesini bekledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatarak işlemi yeniden denemeniz gerekir. Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi varsa, ok tuşlarını kullanarak güvenli modda başlatmak istediğiniz işletim sistemini vurgulayıp, ardından F8 tuşuna basın. 3. Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri ekranında, ok tuşlarını kullanarak istediğiniz güvenli mod seçeneğini vurgulayıp ENTER tuşuna basın. Seçenekler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Gelişmiş başlangıç seçenekleri (güvenli mod dahil). 4. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabı ile bilgisayarınızda oturum açın. Bilgisayarınız güvenli moddayken, ekranınızın köşelerinde Güvenli Mod sözcüklerini görürsünüz. Güvenli moddan çıkmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows'un olağan şekilde başlamasına izin verin.

9)Denetim masasından kaldırılamayan dosyaları kaldırma Başlata basdıktan sonra açılan kutuya çalıştır yaz ve çalıştır a tıkla regedit/HKEY_LOCAL_MACHINE/software/Microsoft/Windows/Currentversion/Uninstall Control F ile dosyayı bul ve sil.

10)AdwCleaner:(Anasayfa kurtarma programı) Netmahal bulastiysa,AdwCleaner indir.İE hata verdi,Google chrome ile indirdim.Taraya bas,sonra temizleniyora bas. Yeniden baslatacak,tek sayfa gelecek ve tüm virüsleri gösterecektir. Bir prg silerken,bileşikleini de sil diye uyarıyosa,Görev Yöneticisini başlat.Oradan sil,uygulamalar da görünmüyorsa,işlemler den sil.

11)Görünmeyen pogramı bulma: 1)Movie Marker programı vardı,birlikte acılıyordu ancak kısayolunu bulamıyordum.Program files altında,adıyla.exe ile saklıydı. 2)Program arama butonunda,uninstaller olarak görünüyordu.Onu açtım,ileri yapsam program silinecekti.Ancak yerini gördüm.C/Program dosyaları X86 da idi.Exe'sini buldum masaüstüne attım.

12)USB de volum information system hatası: USB nin içeriğinde önemli bir şey yoksa,sağ mouse ,biçimlendir ile kurtuldum.

13)PDF leri birleştirme: http://combinepdf.com/tr/ sayfasından iki pdfi birleştirdim.Tek bir PDF sayfası oldu.

14)IP adresini bulma: Arama cubuguna, Ağ bağlantılarını görüntüle yaz. Bu bağlantının durumunu görüntüle (>> tıklayınca göründü) yi seç,Ayrıntıları tıkla. Bilgisayarınızın IP adresi, IPv4 Adresi'nin yanındaki Değer sütununda görünür IPv4 A dresi:

15) Bilgisayar adı ve mac adresi bulma: adı:Bilgisayar/özellikler mac adresi:başlat/çalıştır/cmd/ok;ekrana dos komut pencersi gelecek ipconfig/all yaz enter Fiziksel adres yazan kısım mac adresidir.

16)Site engelleme: İnternet Explorer/Araclar/internet secenekleri/guvenlik/yasak siteler/siteler ekle. Başka yol: Site engelleme: https://www.ozengen.com/site-engelleme-nasil-yapilir-resimli-anlatim/ Öncelikle  Bilgisayarım C:\Windows\System32\drivers\etc Klasörüne giriş yapın. Hosts dosyasına cift tıklayın ve Birlikte aç seçeneğini işaretleyerek Not defterini seçerek tamam’a tıklayın Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki gibi dosyayı düzenlemeniz gerekiyor.  Dosya için aşağıdaki örneği de kullanabilirsiniz. Örnek olarak bu aşağıdaki içeriği kopyaladığınız zaman Facebook ve Twitter ‘ı engellemiş olursunuz. # localhost name resolution is handled within DNS itself. # 127.0.0.1 localhost # ::1 localhost 127.0.0.1 www.facebook.com 127.0.0.1 facebook.com 127.0.0.1 www.twitter.com 127.0.0.1 twitter.com Dosyayı düzenledikten sonra kapatabilirsiniz. Dosyayı kapattıktan sonra çıkan uyarıya kaydet demeniz gerekmektedir. sonra belirlediğiniz websiteleri tamamen engellemiş olacaksınız. Konunun başlangıcında belirttiğimiz gibi bu yöntemle engellediğiniz sitelere hiçbir şekilde giriş yapılamayacaktır. Sitelerin engelini Kaldırmak için tekrar aynı yöntem ile giriş yaparak yazmış olduğunuz siteleri silmeniz yeterli olacaktır. Yöntem gördüğünüz gibi gayet kolaydır. Bu yöntemi uygulama konusunda sorun yaşayanlar için Eklentiler ile site engelleme yöntemini önerebiliriz. Hosts dosyası silinmiyor kaydedilemiyordu. Avira yı kapattım.Tüm programlar/Donatılar/Notepad/Yönetici olarak çalıştır/Notepad içinde aç ve sil veya kaydet.

17)Bir program kapanmıyorsa,C nin altından bul ve sil..

18)Bir programı flash bellekten kopyalama. Bilgisayar C/program files/buraya yapıştır Klasor olarak varsa,klasör olarak kopyaladım,çünkü klasorun içinde exe olarak var.

19)İnternet explorer acildiginda gelen siyah ekran İnternet secenekleri/gelişmiş/hızlandırılmış grafikler/GPU ile görüntüleme yerine…. kısmı tıklı ise tıkı kaldır,değilse tıkla

20)Silinmeyen dosya Klasör silinmiyordu;özelliklerden bakınca da 0 gösteriyordu. İçine bir belge (resim v.s her neyse) attım ve sildim.Nesne silindi diyordu,ancak yeniden başlatınca silindi.

21)USB flash bellek rundll hatası ara kısmına cmd yaz. attrib /s /d -r -a -s -h yaz ve enter. Tekrar flash bellege bak;sorun gitti.

22)Facebooktan video indirme (http://www.facebookvideoindir.gen.tr/nasil.html) Video oynarken,araç cubugundan linki kopyala;sonra http://facebookvideoindir.gen.tr/ ac;URL yi kopyala ,indir İndir in uzerine gel,hedefi farklı kaydet .

23)Facebook toplu davet https://www.youtube.com/watch?v=TSVBjmE7uPQ Blog ve indirme linki :adres cubuguna yapıstır http://emreakdemir.com.tr/blog/detay/5011/facebook-toplu-davet-programi-2016/ asagida siyah download var ona bas. Ve FacebookDavet i indir;çalıstır ;arkadaş davet et e bas ve baslaya bas;otomatik davet edecektir.

24)Linkle video yükleme (html de olsa) Linki ,Mozilla Firefox un adres cubuguna yapıstır. Videoyu farklı kaydet:mp4 kaydediyor.

25)Video kesme (Movie maker.) Öncelikle movie markeri ac.Videoyu içine at veya yükle.Ana ekranda videonun görünmesi lazım (yoksa edit işlemez).Video uzun ise hazırlanıyor olabilir,asagıda duruma bak,dakikalarca sürebilir… Kopyasını alınca da yeniden hazırlamaya alıyor. Videoyu kırpmak için,Düzen'de ,kırpma aracına bas;İki taraftan kesme cıkacak,baslangıc ve bitisi buradan ayarla,kırpmayı kaydete bas. Ön izleme bozuk duruyor,aldırma. Kapatırken,filmim ogesinde yaptıgınız değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz? a bas ve kaydet. Başka yol,baştan ve sondan böldüm.Böldüğüm yeri delete ettim,başka bir adla kaydettim.

26)Movie maker'e müzik ekleme: Önce ,gmail hesabımıza giriyoruz.Sonra ,asagıdaki adresden müzik kitaplıgına gidiyoruz.(linki adres cubuguna yaz) https://www.youtube.com/audiolibrary/music ucgen işaretiyle muziği dinleyip,asagıya dogru ok işretiyle de bilgisayarımıza indiriyoruz. Movie maker ,giriş/müzik ekle den ekliyoruz.

27)Movie maker'e alt yazı ekleme: Giriş/anlık görüntünün yanında /açıklamalı alt yazı ekle butonuna bas. Yazıyı yaz,ancak süreyi filmin bitiş süresi olarak yaz ki ,yazı sonuna kadar çıksın. Format factory (3.2.1 ) ile wmv olan uzantısını,mp4 e cevir.Cevirirken videonun içerisinde boyutunu,içe siyah bir cerceve koyarak kucultuyor.

28)Youtube a video yükleme Önce,gmail hesabına gir.(Onceden uye olmustuk) google a gir youtube yaz. Kanalım a basınca tum yuklediğin videolar görünür.Duzenlemek istersen,videonun sağ alt kosesinde, video duzenle bolumune tıkla.

29)Youtube daki videoyu bilgisayara yukleme: youtube dan videoyu bul, youtube yazının onune 2 s koy:http://ssyoutube.com/watch?v=uQF0xFoGqQQ Entere bas,ok cıkacak ona bas,indir formatının yanındaki istediğin uzantıyı seç,indir.

30)Youtube da videoyu 0 saniyeden başlatma youtube a gir,video yoneticisinden,videolara gir;uzerine bas,paylaşa basınca allta süre çıkıyor,ayarla.

31)Youtube da alt yazı yükleme: Youtube a gir/videonu seç/düzenle/alt yazılar/yeni alt yazı ekle/Türkçe/ yeni alt yazılar oluştur/+ işaretine bas,baslangıcı kendisi veriyor;bitişi sen belirle orn:0:33.0 gibi metni yaz,enter Videoyu seyret,durdurdugun noktada + işaretine bas,ilk başlangıc saatini belirliyor.

32)Fotoların boyutunu toplu kucultme (irfanwiev) İrfanwiev ı ac,Batch conversion /Rename e bas. Foto dolu ,klasoru seç; Add All de. Herhangibir fotoyu seç Browse den yer belirle Use advanced options a tıkla ,Advanced e tıkla Resize için With ,yaz;preserve aspect ratio da acık ise,kendi ayarlıyor.OK Start batch Exit batch https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3006 buradan eklentiyi firefoxa kur sonrada video oynarken eklentiye tıkla sonu flv ile biten bir dosya görececeksin ona tıklayıp videoyu indir.

33)GİF yapma Photoscape programını indirdim. Programı ac,anigif bölümüne fotografları bırak,kaydet.Ancak resim gibi kaydediliyor.(Gösterim için photoscape de bile göremiyorsun) .Sonra, http://giphy.com/search/giffy bu programı ac.Upload a bas. Ve drag anda drop a gifi at.Upload gifs e bas. Oradan faceden paylasım yapabilirsin.

34)Fotoğraf boyut küçültme: Fotoğrafın boyutu:1,12 MB ise;irfanwiev ile aç;yantaraftan kaliteyi yarıya düşür. Boyutu 180 KB oldu. Özellikle,web sitesine yüklerken çok işe yarıyor.

35)USB veri aktaramıyorsa, Telefon bilgisayara bagladıgım zaman,sadece sarj oluyordu.Veri aktarımı yapmıyordu. Bilgisayar/Özellikler/Aygıt yöneticisi/Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri/Generic USB Hub ,2sini de kaldırdım) Telefonda da Daha fazla/Geliştirici seçenekleri/USB hata ayıklama tıklı;Sahte konumlara izin ver tıklı olacak. Çalışmaya başladı,ancak bir USB devre dışı oldu.Takınca windows güncelllemesi çıktı;biraz uzun sürdü.Ancak düzeldi. Daha sonra,yeniden başlattım;tüm USB girişleri düzeldi.

36)EXCEL WORD Excelde Satır:29,5 Sütun:4.44 olunca ikisi de 1 cm ye es geliyor

Döngüsel Başvuru hatası Excel,Döngüsel Başvurular hatası veriyorsa,Formüller/Hata denetimi yanındaki oku tıkla/Döngüsel Başvuruları tıkla,hatalı hücreyi verecektir.

Karakter arama: Herhangibir karakteri ararsan,karakter eşlem yaz,arama kutusuna. Word de derece işareti :ALT248

Harf yeme Word de,e-mail de yazarken boşluk bir sonraki harfi yok ediyordu. Klavyede insert tusuna bastım,yok oldu.

"Baskı Başlıkları Bitişik ve tam satır ve tam sutun olmalıdır" hatası: Sayfa düzeni/sayfa yapısı/başlıkları yazdır/üsste yinelecek satırlara $1:$1 yaz,enter

37)POWER POINT 2007müziğin her slayttan sonra durmasını istemiyorsan; Eğer müziğin her slaytan sonra durmasını istemiyorsan burayı dikkatli yapıyoruz. Öncelikle 2007 de bu kısım değiştiğinden önceki versiyonu kullanmış olanlar güçlük çekebilir. - Ekrana gelen hoparlör resmini önce tıklayınız ve seçili hale getiriniz - Üstteki menülerden Animasyon  sonrada sol üstteki Özel Animasyonu seçiniz. - Sağ tarafta yeni bir pencere açıldı buradaki parça isminin üzerini farenin sağ tuşuyla tıklayıp Efekt Seçeneklerini seçiniz. - Ekrana yeni bir pencere daha gelecek buradan Yürütmeyi durdur yazısının altındaki ... slayttan sonra yı son slaytınız kaç ise onu seçiniz. Benim örneğimde 3 slayt olduğundan buradan 3 ü seçtim eğer sinizn sunumunuzda 20 slayt var ise buradan 20 yi seçiyorsunuz. Böylece müziğiniz 20 slayt boyunca susmadan devam ediyor.

38)POWER POINT 2010 müzik ekleme Müzik ekleme: Ekle/ses/dosyadan ses Animasyon/animasyon bölmesi müziğin yanındaki aşağı oka tıkla/efekt seçenekleri/ yürütmeye başlat:baştan itibaren yürütmeyi durdur:geçerli slayt sayısını yaz (16 tane ise 16 yaz.+ yazarsan 4 .slaytta keser) zamanlama:öncekinden sonra Geçişler ses yok, süre:kendisi veriyor;slaytı ilerlet:sonrasında:2 sn .Tümüne uygula

39)POWER POİNTİ VİDEOYA ÇEVİRME: Dosya/Kaydet ve gönder/video oluştur/Her slaytta gececek süreyi belirle/video olustur Bu sürümdeki bazı medyalar bu videoda bulunmuyor uyarısı alırsan; Dosya/Bilgi/Medya boyutu ve performansı (kendiliğinden bekletiyor) Bu sunudaki medya dosyaları 37 MB tutuyor, Medyayı sıkıştır;sunu kalitesi. Sıkıştırma dan 37,5 MB alan kazandınız. Tekrar, Dosya/Kaydet ve gönder/video oluştur/video olustur 40) CEP TELEFONU

Cep telefonunda öngörücü yazı Kolay ayarlar/Diğer ayarlar/Cihazım/Dil ve Giriş/Samsung Klavye

Cep telefonunda rehber uzerinde cevapsız arama 1 yazısı varsa; Bu ayarları gerçekleştirebilmek için telefonunuzdan Uygulamalar>Ayarlar>Uygulama>Yöneticisi (S4'ler için Diğer kısmı içerisindedir.) penceresindeyken sağdan sola ekranı sürükleyerek "Hepsi" sekmesi altına gelelim ve B harfi ile başlayan uygulamalar sırasına geldiğinizde Badgeprovider uygulamasının üzerine dokunarak veriyi sil seçeneğini kullanalım.  Kısa bir süre içerisinde veriyi silecektir ve telefonunuzu bir kez kapatıp açtığınız takdirde sorun ortadan kalkacaktır.

Cep telefonunda bir programı etkisiz hale getirmek: Ayarlar/Uygulamalar/Uygulama yöneticisi/Daha fazla/Sistem Uygulamaları göster/Programı bul/Devre dışı

Cep telefonun internetini bilgisayarda kullanma: wi-fi kapalı Telefondan/diğer ağlar/internet paylaşımı ve mobil erişimi/mobil erişim noktasını ve Usb bağlanıyor u etkinleştir Ad:… SSID:…

Telefondan tlf noları v.s veri alma: Bilgisayara wondershare mobilego yu kurduk (deneme süresi 5 günmüş ),bu arada telefondan asagıdaki işlemleri yaptık: Kolay ayarlar/Diğer ayarlar/Daha fazla/Geliştirici seçenekleri/ USB hata ayıklama ya bas/tamam/izin verisin mi,tamam/ (USB hata ayıklama onaylandığında,bilgisayar -telefon arasında veri kopyalamaya izin verir.) Mobilego da telefonum görünüyor. Export/export all contacs to computer/ to csv file veya to vCard file

Telefonun internetini bilgisayarda kullanma: AYARLAR/DİĞER AYARLAR/BAĞ VE TAŞINABİLİR WIFI:YESİL OLACAK VE USB BAGLANIYOR TIKLI OLACAK.

41)SAMSUNG TV

Samsung TV de manual kanal ayarlama: Ev işareti /ayarlar-çark işareti/Yayın/Uzman ayarları/Manual ayarlama/Türksat 42 E seç/ Transporder:Frekansı gir Tarama modu:Tüm kanallar Şebeke arama:etkinleştir Ara,manual ayar tamamlandı diyor;ve bulduğun kanalı en sona atıyor.

Samsung TV mevcut kanal ekleme Canlı TV,+ kanal ekle Kanal no değiştirme: Ev işaretine bas;canlı TV seçiliyken üzerine çık;Kanal listesi;düzenle ye bas;kanalı seç;(3-5 tane de secebilirsin),numarayı değiştir.

42)EPSON PRINTER

Epson printer kafa temizleme: Menu Yukarı oka bas 9.Bakım OK Nezıl kontrol Asagi ok,OK. Kafa temizleme Color Bu islemi 3 kez yap;sonra printeri kapat.10 dk bekle.

Epson driver yanlıslıkla silinirse, http://www.epson.com.tr/ yukarıda ara çubuguna (buyutec) e L550 yaz.Sekle bas,daha buyuk bir sekil cikacak. Asagida mavi barın içerisinde destek e tıkla sürücüler ve yazılımlara /sürücüler/driver e bas .İndir Save as yap. Kağıt carpık cıkıyorsa, Mavi plastik kısımla ,kağıt arasında 0,5 cm boşluk olsun.

Epson mürekkep temizleme : Gri çentik her zaman yukarıda olacak.(Sadece tasırken indir;mürekkep akmasın) Denetim masası/Donanım ve ses/Aygıtlar ve yazıcılar/sağ tık/yazdırma tercihleri/Bakım/Mürekkep temizlemeyi etkinleştirme/ ileri/ileri/tamam.

Epson Scan ve Printer drivers ları yükleme: https://www.epson.com.tr/ sitesine gidelim;sağda ustte Turkçe nin yanındaki büyüteç işaretine basalım. L550 yazalım;printer resminin üzerine basalım;daha büyük bir printer resmi çıkacak;Destek/sürücüler ve yazılımlar/suruculer Driver (v1.55 … )bas ve indir.epson 514321eu cıkacak bu printer. Epson Scan (v3.790 …) bas ve indir. Epson376355eu.exe bu da Tarayıcı Ayrıca linklerini gmail ile gonderdiler. Epson Scan masaüstünde beliriyor;printer de Aygıtlar ve yazıcılar/yazıcılarda cıkması lazım.

GMAIL Ön izleme bölmesi Ayarlar/Labs/ön izleme bölmesi/etkinleştir

Lenovo bilgisyara format atma Ayarlar/Bilgisayar ayarlarını değiştir/Güncelleştirme ve kurtarma/kurtarma/Her şeyi kaldırın ve windowsu yeniden yükleyin

Bilgisayarı türkçeye çevirme: Asagidaki linkten ,mavi 64 yazan link: http://ge.tt/8JOlsZi1 (tr-tr64 )winrar ile ac ve içerideki su dosyayı ıp.cap dosyasını C surucusu içine kopyalıyoruz. komut istemine kopyalarak yapıştır,birebir aynen uyuyor. https://hozermd.com/2014/05/31/windows-8-1-dil-paketi-sorunu-cozumu/comment-page-3/#comment-397

MICROSOFT OFFICE 2007 YÜKLEME ofc2007 i indirdim(belleğe aldım ),winrar ile açtım.En aşağıda setup.exe ye bastım.Lisans anahtarı text ten kopyalayıp yapıştırdım. Yüklenirken 1935 hatası verdi,derhal yeniden başlattım ,yüklendi.

Movie Marker yükleme youtube.com-seyyahgunluk-windowsmoviemaker dosyasını acıyoruz.wlsetup.all .exe daoyasını çalıştır. windows essensitals 12 yükleniyor..yüklemek istediğiniz programları secin (tıklayarak)