Jimnastik Nedir, Jimnastik Ne Demek?

Kapalı solanlarda ya da evlerde veya uygun mekanlarda aletsiz ya da aletli olarak yapılan hareketler olarak tanımlanmaktadır. Bu konuyu biraz daha kapsamlı açıklayacak olursak; vücudun günlük hareketlerini kolaylaştıracak, fiziksel gücünü artıracak ve kişinin fiziksel sağlığına katkıda bulunacak işlemler ve gerekli hareketler de jimnastik olarak nitelendirilmektedir.

Jimnastik sözcüğünün kökeninde ise anlamı çıplak olan gymnasion kelimesi yatmaktadır. Eski Yunanlılarda erkek sporcuların çıplak olarak spor yaptığı gymnasionun anlamı ise spor salonudur. Sadece Türkçeye değil pek çok dilde de kullanılan jimnastik kelimesinin kökeni de buradan gelmektedir. Jimnastiğin günümüzde herkes tarafından bilinmesinde ise İsveçli Henrik Ling ve Alman Friedrich Ludwig Jahn’ın katkıları büyüktür. Bu iki önemli isim 18. Ve 19. Yüzyıl arasında jimnastiği yaygınlaştırarak spora ve insan sağlığına büyük bir katkı sağlamıştır.

Artistik Jimnastik Nedir?

Artistik jimnastik olimpik bir branş olup kız ve erkeklerin yapabileceği bir spor dalıdır. Artistik jimnastiğe başlamak için yaş oldukça küçük olup en geç altı yaşına kadar çocuk jimnastiğe başlamalıdır. Artistik jimnastik fiziksel açıdan oldukça faydalı olduğu gibi çocuğunuzun özgüven geliştirmesi, sosyalleşmesi ve psikososyal yaşantısı için de oldukça faydalı bir spordur.

Aletli Jimnastik Nedir?

Bir alet kullanılarak yapılan jimnastik aletli jimnastik olarak adlandırılmaktadır. Genellikle bu aletler; barfiks, paralel, bar, kulplu beygir, denge, atlama beygiri ve halkadır. Aletli jimnastik daha çok erkekler tarafından yapılmakla birlikte bu spora bayanlar da yapabilmektedir.

Ritmik Jimnastik Nedir?

Ritmik jimnastik 1984 Seul Olimpiyatlarında resmiyet kazanmış olmakla birlikte bu alanda ip, çember, top, lobut ve kurdele kullanılmaktadır. Genellikle yapılan jimnastik hareketleri ile beraber arka planda piyano çalmaktadır.
Pasif Jimnastik Nedir?

Pasif jimnastik bölgesel zayıflama için kullanılan aletin adı olup bu alet ile bölgesel olarak var olan yağlara elektrik akımı göndererek yağları eritmektedir. Pasif jimnastik bir elektroterapi yöntemi olarak da düşünülebilmektedir. Kişi bir seanslık test uygulaması sonucunda hangi bölgede ne kadar yapı olduğunu öğrenerek buna göre uygun seanslar uygulanabilmektedir.

Kaynak: http://www.bilgiyonetimi.org/jimnastik-nedir-jimnastik-ne-demek/